ОБЕКТ И МЕТОДИ

  1. I. Методи
  2. Методи за оценка на запасите от мъртва дървесина
  • стояща мъртва дървесина – използват се разредни сбегови таблици по Духовников (Порязов и др., 2004).
    – лежаща мъртва дървесина – използва се метод на пресичащите се трансекти (line intersect sampling) (Warren & Olsen, 1964; Van Wagner, 1968; Teissier du Cros & Lopez, 2009), адаптиран от Лазарова и Лазаров (2007)
  • пънове
    Определя се брой, диаметър и височина на всеки пън.

За оценка на степента на разлагане са използвани скалите на Хънтър (Hunter, 1990)

  1. Методи за устоновяване на количеството листен опад
    Чрез използване на опадоуловители по метода на Родин, 1968 и Любенова, 2009.
  2. Методи за установяване на различни видове гъби, свързани с мъртвата растителна биомаса
    Маршрутно обследване на избраните обекти и залагане на пробни площи за детайлно обследване на стоящата и паднала дървесина, както и на пънове. Фотографиране на плодни тела и при нужда – събиране за лабораторен анализ
  3. Методи за установяване на различни животински видове, свързани с мъртвата растителна биомаса:
    Предвижда се изследване на насекоми чрез ръчен сбор и фотографиране (възрастни и преимагинални форми) от мъртва букова дървесина в различни стадии на разлагане; доотглеждане на насекоми в лабораторни условия; определяне на събраните и изолирани видове; нощноактивни насекоми – с UV лампа/малезова ловилка; дендробионти – чрез изтръскване на дървета и храсти.
  4. Методи за изчисляване на химически елементи в дървесина
    Ще бъде извършен елементен анализ на съдържаниетона органичен C, N, P, K, Ca, Mg, Zn, Cu,Fe, Mn, Pb, Cd. Определяне на общ азот: БДС ISO 11261: автоматична дестилация и титруване по метода на Келдал (Келтек- Текатор). Определяне на органичен С: окислително разлагане на смляна и хомогенизирана проба от дървесина със смес от концентрирана сярна киселина и калиев бихромат и последващо титриметрично определяне. Определяне на фосфор и метали: ISO 22036: първоначално пробите са смилани и хомогенизирани, а в последствие разлагани със смес от HNO3 киселина и H2O2 в микровълнова печка при различни режими на облъчване. Измервани са чрез емисионна оптична спектроскопия в индукционно свързана плазма (ICP – OES).
    Ще се определят целуоза, лигнин и пентозани в дървесина в различна степен на гниене. Лабораторната работа ще бъде извършена в Лабораториите на Лесотехническия университет и на ХТМУ.

II. Обект

Обект на изследване през 2022 г. са естествени букови съобщества в планините Витоша и Стара планина в България. Заложени са 4 пробни  площи (по две във всяка планина) с размери 50х50 м.